Güneş Alan Evin Artı ve Eksileri

Neden hep güneş alan ev isteriz? İşte tüm detaylar.

Ev almak, pek çok insanın öncelikli hayallerinden biridir. Fakat diğer taraftan ev almanın pek de kolay bir şey olmadığını defalarca söyledik. Bu kolay olmamanın nedenlerinin başında maliyet geldiğini de, önceki yazılarımızda sizlerle paylaşmıştık. Maliyetin yanı sıra ev almanın başka zorlukları yok mudur? Elbette ki vardır. Bildiğiniz üzere bir insan için ev, adeta temel ihtiyaçlardan biridir. İnsan için her açıdan çok değerli olan evin, tercih edilme ve araştırılma süreci, emin olun maddi yeterliliğe ulaşma süreciyle eş değer zorlukta bir süreçtir. Zira bir insanın hayalini süsleyen ev, pek çok farklı özelliğe sahiptir ve bu istenen özellikleri tam anlamıyla karşılayan bir ev bulmak da, açıkçası pek kolay değildir. Bu süreci en iyi şekilde sonuçlandırmak ve istediğimiz eve en yakın ev almak için çok ciddi bir araştırma ve koşturmaca döneminden geçmelisiniz. Satın alınan eve çok ciddi bir para ödeneceğinden ve aynı zamanda bu evde, belki de hayatımızın sonuna kadar yaşayacağımızdan ötürü de ev seçme süreçleri uzayabilmektedir. Ev seçme sürecinde pek çok insanın kriterleri ve istekleri arasında ilk sıraya koyduğu bazı ortak istekler vardır. Bunlardan biri de evin güneş almasıdır. Güneş alan evin artı ve eksileri nelerdir, gelin bunu tartışalım.

güneşli

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, bir evin güneş alıyor olması, pek çok kişinin bir evde aradığı en temel kriterlerden biridir. Bu kriteri arıyor olmasının nedenini sorgulayacak olursak da, cevabı çok rahat biçimde bulabileceğimizi düşünüyorum. Nasıl yani? Bildiğiniz üzere insanın en temel besin kaynaklarından biri nedir? Elbette ki güneştir. Şüphesiz ki her insan, güneşe ihtiyaç duyar ve güneş ışığına yakın olmak ister. Diğer taraftan günün önemli bir bölümünü evde geçirdiğimiz düşünüldüğünde, dışardaki güneşten yararlanabilmek için güneş ışığının evin içine girmesi gerekmektedir. Eğer evimiz, güneş ışığını almazsa, doğal olarak içeriye güneş ışığı girmeyecektir ve bizde güneş ışığından mahrum kalacağız. Öte yandan güneş almayan bir ev, her ne kadar yapay ışıklandırma günümüzde epey fazla olsa da doğal ışıktan yoksun kalarak karanlığa adeta mahkum olacaktır. İşte bu yüzden insanlar güneş alan ev istemektedir.

güneş

Bir ev nasıl güneş alır, şimdi de dilerseniz bu soruya cevap verelim. Türkiye, bildiğiniz üzere Kuzey Yarım Küre’de yer alan bir ülkedir ve bu sebeple ülkemizin güney tarafı, olabilecek en yüksek seviyede güneş ışığı almaktadır. Bu durum her ülke için elbette ki farklılık gösterecektir. Türkiye’nin güney tarafı bakı etkisi denen özellikten dolayı güneş ışığını daha fazla alınca, ev almak isteyen kişiler de güney yamaca bakan evleri tercih etmeye çalışmaktadır. Çünkü bu saydığımız özelliklerden ötürü güney yamaçtaki evler, güneş ışığını çok daha net biçimde alacaktır. Bir evin güneş alıyor olması, sağlık ve görüntü açısından önemli yarar sağlarken, özellikle yaz aylarında evin daha çok ısınması sebebiyle sizlerin daha çok terlemesine neden olabilmektedir.

Neden hep güneş alan ev isteriz? İşte tüm detaylar.